Samochody osobowe – zmiany w VAT od 1 kwietnia 2014

Od 1 kwietnia 2014 wchodzą w życie zmiany w zakresie odliczania VAT od wydatków na zakup i eksploatację samochodów osobowych w firmach, które zostały przegłosowane przed dwoma dniami przez Sejm.

Od 1 kwietnia 2014 będzie można odliczyć 50% VAT przy zakupie samochodów osobowych o dopuszczalnej masie do 3,5 tony wykorzystywanych przez przedsiębiorców w celach prywatnych i służbowych. Odliczenie 100% VAT będzie przysługiwało podatnikom, którzy zakupione samochody będą wykorzystywać tylko w celach służbowych. Pociąga to za sobą dodatkowe zmiany:

1) od wydatków na naprawy, materiały, płyny eksploatacyjne, myjnię itp. także będzie stosowane ograniczenie 50% VAT do odliczenia, jeżeli samochód jest wykorzystywany w celach prywatnych i służbowych, a jego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony;

2) Prawo odliczenia 100% VAT od powyższych wydatków zachowają przedsiębiorcy wykorzystujący samochody wyłącznie w celach służbowych.

Ważne: W tym roku wciąż nie będzie można odliczać VAT od paliwa zakupionego do samochodów osobowych wykorzystywanych do celów prywatnych i służbowych. Zmiana ma nastąpić od 1 lipca 2015 r. – przedsiębiorcom będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa.

Zgodnie z ustawą, pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko podatnikom wykorzystującym samochody osobowe wyłącznie w celach służbowych. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Znowelizowana ustawa przewiduje nowe regulacje dotyczące możliwości zgłaszania aktualizacji i korekt  w przypadku zmiany w przeznaczeniu pojazdów.

Zniesiony zostanie obowiązek uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego przy rejestracji pojazdów sprowadzanych z terytorium Wspólnoty. Co za tym idzie, nie będzie już pobierana opłata skarbowa z tego tytułu.

 

Jedna myśl w “Samochody osobowe – zmiany w VAT od 1 kwietnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>